خرید و دانلود{دانلود مقاله در مورد صندوق بین‌المللی پول IMF}

دانلود مقاله در مورد صندوق بین‌المللی پول IMF|وای اِل/خرید و دانلود/41015279|yli|دانلود مقاله, دانلود مقاله در مورد imf, دانلود مقاله در مورد صندوق بین‌المللی پول IMF, دانلود مقاله در مورد صندوق بین المللی پول, دانلود مقاله رشته حسابداری, دانلود مقاله فارسی
بهترین فایل قابل دانلود و دریافت با موضوع دانلود مقاله در مورد صندوق بین‌المللی پول IMFقابل مشاهده می باشد

صندوق بین‌المللی پول [۱] (IMF)

الف ـ زمینه پیدایش و شكل‌گیری

منشور صندوق بین‌المللی پول همراه اساسنامه آن در كنفرانس پولی و مالی بین‌المللی كه در ژوئن ۱۹۴۴ میلادی در برتن وودز ایالت نیوهمشیر آمریكا برگزار شد، مورد موافقت اصولی قرار گرفت و در ۲۷ دسامبر ۱۹۴۵ میلادی مواد موافقتنامه كنفرانس برتن وودز (منعقده ژوییه سال ۱۹۴۴ میلادی) توسط ۲۲ كشور كه ۸۰ درصد سهم كل بودجه صندوق را در اختیار داشتند، به امضاء رسید. مواد موافقت‌نامه بعدها در سالهای ۱۹۶۹ و ۱۹۷۸ میلادی اصلاح شد كه این دو را از وقایع مهم تاریخی صندوق، به شرح زیر نام می بریم:

در ژوئن ۱۹۶۹ میلادی اولین اصلاحیه در اساسنامه صندوق به منظور تخصیص حق برداشت خصوص [۲] (SDRS) به كشورهای عضو، تصویب و سپس اولین تخصیص حق برداشت مخصوص در اول ژانویه ۱۹۷۰ میلادی انجام شد.

در آوریل ۱۹۷۸ میلادی با به رسمیت شناختن نرخهای شناور ارز، اقداماتی برای حذف نقش طلا در سیستم بین‌المللی پول صورت گرفت و SDRS به عنوان اصلی‌ترین دارایی ذخیره‌ای اعلام شد.

پس از دومین اجلاس ” گروه ۷۷ ” كه در سال ۱۹۷۱ میلادی منعقد شد، كشورهای در حال توسعه موافقت كردند از میان خود گروهی متشكل از ۲۴ كشور را مامور بررسی جنبه‌های گوناگون موجود در سیستم پولی بین‌المللی نمایند تا پس از بررسیهای لازم، به تعیین موضوع مشترك كشورهای عضو گروه۷۷ در رابطه با مسایل پولی بین‌المللی بپردازد. گفتنی است در گروه ۲۴ از هر یك از ۳ قاره آسیا، آفریقا و آمریكای لاتین هشت كشور عضویت دارند.

اركان وتشكیلات صندوق بین‌المللی پول به شرح زیر می‌باشد:

نمودار ساختاری صندوق بین‌المللی پول

برای تشكیل این صندوق، كشورها متعهد به اعمال برخی سیاستهای پولی و ارزی شدند كه اجرای این سیاستها نتایجی را به همراه داشت. كشورهای عضو صندوق بین المللی پول متعهد شدند كه :

۱٫ نرخ برابری پول خود را در مقابل دلار (یا طلا) تعیین كرده و ارزش پول خود را در محدوده نوسان یك درصد حفظ نمایند. در نتیجه، جهت ثبات نرخ ارز، اجتناب از تغییر برابری پولها و ایجاد نظم در بازار ارز، دامنه نوسانات نرخ مبادله محدود شد.

۲٫ مبادلات طلا توسط كشورها باید در شرایط صندوق بین‌المللی پول صورت گیرد و این مبادلات توسط یك ارز واسطه‌ای (دلار بعنوان ارز شناخته شده معتبر) صورت بگیرد.

۳٫ بانكهای مركزی كشورهای عضو صندوق بین‌المللی پول به طور غیرمستقیم عهده‌دار حفظ ارزش دلار گردیدند. زیرا كشورهای عضو در حفظ نرخ تبدیل پولها به یكدیگر متعهد شده بودند. از طرفی، كشورها متعهد گردیدند كه هر مقدار دلاری كه به آنها عرضه می‌شد، خریداری كنند و در مقابل، دولت آمریكا می توانست كسری تراز پرداخت داشته باشد و به هر میزان كه بخواهد، دلار چاپ و منتشر كند.

نتیجه این موافقت نامه برای كشورهای دیگر این بود كه با برقراری رابطه جدیدی میان پول خود و دلار، ارزش برابری پول خویش را تغییر دهند و به این سان پایه ” سیستم نرخهای ثابت تعدیل پذیر” ریخته شد. از طرف دیگر، آمریكا به علت وابستگی ارزش دلار به طلا، قادر به تغییر ارزش برابری دلار نبود اما توانست با چاپ دلارهای فراوان، موسسات اقتصادی بیشماری را در جهان خریداری كند و سلطه مالی و اقتصادی خود را بر بسیاری از كشورهای جهان تحمیل نماید.

ب ـ اهداف صندوق بین المللی پول

اهداف صندوق بین‌المللی پول عبارست از:

۱٫ پیشبرد همكاریهای بین‌المللی از طریق یك نهاد دائم كه موظف است برای مشاوره و تشریك مساعی در امور پولی بین‌المللی تشكیلات لازمی را تامین كند.

۲٫ تسهیل، توسعه و رشد متعادل تجارت جهانی و در نتیجه مشاركت در پیشبرد و به ثمررساندن افزایش اشتغال و درآمد واقعی و نیز مشاركت در توسعه و پیشبرد منابع تولیدی كلیه كشورهای عضو به منظور رسیدن به تعادل اقتصادی.

۳٫ بهبود ثبات تبادل ارزی به منظور ابقای ترتیبات تبادل منظم ارز میان اعضا و پیشگیری از كاهش ارزش پول ناشی از رقابت بین كشورهای عضو صندوق.

۴٫ مشاركت در ایجاد یك سیستم چند جانبه پرداختها، در رابطه با معاملات جاری میان كشورهای عضو و از میان برداشتن محدودیتهای تبادل ارز خارجی كه رشد
تجارت آزاد جهانی را مختل می كند.

۵٫ ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كشورهای عضو از طریق‌ در اختیار قراردادن منابع پولی عمومی به طور موقت و تحت شرایط ضمانتی مناسب و در نتیجه،
ایجاد امكان برای كشورهای عضو جهت اصلاح و تصحیح تراز پرداختها بدون توسل به اقداماتی كه بعضاً موجب كندی تجارت جهانی می‌شوند و برای پیشرفتهای ملی و یا بین المللی مخرب هستند.

۶٫ همچنین صندوق وظیفه ‌دارد كه در موازنه پرداختهای بین‌المللی، در كوتاه‌ترین زمان ممكن، تعادل بوجود آورد.

۷٫ صندوق مسئول نظارت بر اجرای موثر و كارایی سیستم پولی بین‌ا‌لمللی بوده و برای انجام این مسئولیت ، اجرای تعهدات پذیرفته شده توسط كشورهای عضو را در مورد همكاری با صندوق و با یكدیگر جهت تضمین ترتیبات تبادل منظم ارزی و پیشبرد یك سیستم باثبات نرخ مبادله، تحت نظارت دارد. كشورهای عضو می توانند رژیمهای نرخ مبادله مختلفی از قبیل رژیم نرخ مبادله شناور و یا رژیم نرخ مبادله شناور اداره شده و یا ثابت شده را بر‌گزینند ولی باید صندوق را از ترتیبات اتخاذ شده مطلع كنند.


مطالب دیگر:
🔥دوره آموزشی بسیار کاربردی PFD و P&ID🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق تاثیر جهانی شدن بر شدت انرژی در ایران🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق تاثیر شوک های نفتی بر رشد اقتصادی کشورها🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق تاثیر گسترش مالی و تجاری بر رشد اقتصادی کشورها🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق تاثیر متغیرهای اقتصادی بر فساد🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق تأثیر رشد اقتصادی و شدت انرژی بر انتشار گاز Co2🔥بررسی معماری درباره فرهنگ و هویت🔥مفاهیم پایگاه داده های رابطه ای و نرمال سازی🔥بررسی و مقایسه گلستان سعدی با بهارستان جامی🔥بررسی انواع اندازه گیری در مکانیک🔥بررسی مهندسی نرم افزار و روشهای آن🔥نقش ایثار در تحقق وحدت ملی و انسجام اسلامی🔥نقش نماز در شخصیت جوانان🔥بررسی نماز، نیاز به درگاه بی نیاز🔥بررسی و تحقیق پیرامون نماز🔥نیروگاه گاز🔥تحقیق ورزش و حرکت درمانی🔥کتاب بازرسی خطوط لوله🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق تبیین بحران های مالی🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق تغییر واحد پول، الزامات و پیامدهای آن🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق توسعه یافتگی🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق جایگاه بخش انرژی در اقتصاد🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق جرم پولشویی در اقتصاد🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق رشد بهینه جمعیت🔥مبانی نظری و پیشینه تحقیق رفتار مصرف کننده (حالت سیستمی)